Artykuły

Blog

Huion Inspiroy Q11K - pogromca Intuosów?

 • Super User
 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 6920

To już drugi tablet graficzny chińskiego producenta, na jakim mam okazję pracować. I tak jak w przypadku tego pierwszego (tutaj porównanie Huion 1060 PLUS vs Wacom Intuos PRO) moje wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Tak jak poprzedni ma swoje drobne wady, ale zasadniczo i w kwestiach rysunkowych jest to bardzo dobry sprzęt, a na pewno bardzo opłacalny. Za cenę około 450 złotych mamy dobry tablet graficzny o rozmiarach zbliżonych do kartki A4.

Przestrzeń robocza

To największy atut tego urządzenia. Gdybyśmy chcieli kupić cokolwiek od Wacoma podobnego rozmiarem to musielibyśmy szukać Intuosa Pro medium, albo large (bo Huion plasuje się rozmiarowo gdzieś pomiędzy tymi dwoma). W takim wypadku wydalibyśmy albo 1500 zł za mniejszego, lub 2200 zł za większego. Tak więc za niewielkie pieniądze mamy do dyspozycji całkiem spory kawałek cyfrowego papieru.

Add a comment

Czytaj więcej: Huion Inspiroy Q11K - pogromca Intuosów?

jaki tablet graficzny wybrać

Wacom vs Huion czyli fakty i mity o tabletach graficznych

 • Super User
 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 43135

Japońska marka Wacom jest największym i najbardziej rozpoznawalnym na świecie producentem tabletów graficznych. Na rynku światowym istnieją w prawdzie jakieś pomniejsze firmy próbujące zaistnieć w świadomości  szerszego odbiorcy, jednakże w cieniu japońskiego giganta są niemal niewidoczne. Niestety pozycja monopolisty i permanentny brak konkurencji deprawują. Niemniej jednak, na horyzoncie majaczą barwy nowego konkurenta, którego firma Wacom nie powinna chyba lekceważyć. Chiński producent o dziwnie brzmiącej dla nas nazwie Huion, powoli ale sukcesywnie zdobywa coraz większe grono zwolenników, nawet na naszym, krajowym rynku. A piszę o tym, bo wraz z wejściem na scenę nowego gracza, pojawiła się nie tylko tańsza i długo wyczekiwana alternatywa, ale również punkt odniesienia do oceny produktów które znamy od lat. To idealny moment, aby przyjrzeć się tabletom graficznym firmy Wacom, porównać z chińskimi odpowiednikami i obiektywnie ocenić, odkładając na bok slogany reklamowe i mity. Tym właśnie zajmę się w tym nieco przydługim, ale mam nadzieję rzeczowym artykule.

Add a comment

Czytaj więcej: Wacom vs Huion czyli fakty i mity o tabletach graficznych

Korekta przegrody nosowej czyli skeczing szpitalny

 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 17397

Nie przepadam pisać na swoim blogu o kwestiach dotyczących prywatnego życia, ale dziś zrobię mały wyjątek i zaraz wyjaśnię dlaczego. Otóż przed zdecydowaniem się na ten zabieg spędziłem sporo czasu szperając w internecie i próbując się dowiedzieć czegoś na temat szpitala, oddziału i lekarza który przeprowadzać miał mi zabieg. Jedyne co znalazłem to jakieś tam wylewane żale mieszkańców Czeladzi na temat szpitala, ale to mi nic nie dawało. Nie znalazłem żadnej relacji o zabiegach septoplastyki w ramach NFZtu w okolicach Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Jaworzna, Czeladzi, Mysłowic i okolic. Może więc to co napiszę teraz, pomoże w przyszłości innym i zaoszczędzi trochę czasu.
To po pierwsze. A po drugie z pobytu w szpitalu przywiozłem kilka fajnych rysunków które aż proszą się o umieszczenie na blogu.

Add a comment

Czytaj więcej: Korekta przegrody nosowej czyli skeczing szpitalny

Moje mapy w książce o kartografii

 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 3269

cartographics 0 l

Jest mi niezmiernie miło móc pochwalić się obecnością moich map w dużej publikacji książkowej na temat kartografi i designu. To zawsze cieszy, kiedy prace są doceniane i zauważalne, a tym bardziej kiedy zauważa je tak duże wydawnictwo jak SendPoints znajdujące się z drugiej stronie globu.

CARTOGRAPHICS: DESIGNING THE MODERN MAP to generalnie album książkowy o designu w mapach, kartografii i infografikach. Zawiera ponad 250 stron na których przedstawiono projekty 93 artystów z całego świata (moim mapom poświęcono aż 4 rozkładówki czyli 8 stron). 

Książka jest pięknie wydana, w twardej okładce i dużym formacie, który nie gubi detali zawartych wewnątrz projektów. Aż miło pooglądać. Książka przeznaczona na rynek międzynarodowy, ale u nas pewnie dostać będzie ciężko. 

Publisher/ Sendpoints
ISBN/978-988-14703-3-1
Binding/ Hardcover
Size/230*300mm
Pages/256
Language/English

 

opis wydawcy:

Cartographics is a beautiful combination of rational thinking and aesthetic pursuit. Widening the mere geographic positioning functionality of conventional map, modern map design highlights the diversity of visual representations and changing everyday needs. This book features the most creative and interesting map design projects from around the world to provide fresh inspirations to designers exploring infographic and cartographic design.

 

Add a comment

Samochody

 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 4570

Wbrew pozorom samochody nie są łatwym obiektem do rysowania. Ich obłości nastręczają wiele problemów z określaniem bryły. Przy ich rysowaniu świetnie sprawdza się zasada którą często powtarzał mój nauczyciel rysunku, że trzeba się oderwać od tego co wiemy na temat tego co rysujemy, i rysować to widzimy.

Bardzo podobają mi się stare samochody, niektóre można spotkać jeszcze na ulicach i parkingach. Albo w krzakach i rowach tak jak tą Avie A31. Czeska (czy raczej czechosłowacka) półciężarówka, która w latach 80-90 był stałym widokiem na naszych drogach. Wykorzystywana do prac wszelakich. Ta z mojego rysunku ostatnie swoje prace wykonywała jako pług.

Add a comment

Czytaj więcej: Samochody

Podsumowanie urban sketchingu- Katowice 2015

 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 4366

Koniec roku do dobry moment na podsumowanie naszych sketchingowych spotkań w Katowicach. Nie było ich może aż tak wiele, ale w ciagu tego pół roku udało się spotkać więcej razy niż się spodziewałem i zainteresować przy okazji tematem kilka osób. Zebrałem w tym wpisie chyba wszystkie swoje rysunki z tych urban sketchingowych spotkań. Mam nadzieję, że w 2016 będziemy kontunuować i oczywiście zapraszam do przyłączenia się.

Add a comment

Czytaj więcej: Podsumowanie urban sketchingu- Katowice 2015

Szkicowniki Moleskine

 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 11414

Nadszedł czas aby na Kowadle przetestować produkty kultowej włoskiej marki produkującej notatniki, terminarze i szkicowniki. To właśnie o szkicownikach będzie mowa. Cenione są bardzo w świecie artystów rysowników, często uważane są jeśli nie za najlepsze to na pewno za ścisłą czołówkę. Poddałem je testom i obserwacji pod kątem jakości i wykonania, ale najlepszy egzamin to jak zwykle po prostu normalne, codzienne użytkowanie. Szkicowniki Moleskine spisały się dobrze, a o ich zaletach teraz słów kilka. Zapraszam. 

Add a comment

Czytaj więcej: Szkicowniki Moleskine

Brush Pen Pentel - recenzja

 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 6267

brushpen titleBrushpen, czyli pisak pędzelkowy lub pióro pędzelkowe, jest narzędziem stworzonym raczej z myślą o kaligrafii, ale jego niewątpliwe zalety docenili również artyści rysownicy na całym świecie. Sama koncepcja połączenia pędzla i pisaka lub pióra jest bardzo stara, niemniej w Polsce narzędzie to dopiero podbija rynek artykułów plastycznych i kaligraficznych. Mnie oczywiście interesuje jego przydatność w rysunku. Zawsze testując nowe przybory staram się wyraźnie oddzielić te naprawdę przydatne i wartościowe, od zwykłych bajerów i gadżetów. W przypadku pisaków pędzelkowych od początku nie miałem wątpliwości, że jest to pomysł genialny, pozostawało tylko pytanie o jakość wykonania i funkcjonalność. Aby się przekonać, nie musiałem czekać długo i tak oto w moje ręce wpadł jeden z najlepszych pisaków pędzelkowych- Pentel Brushpen, na przykładzie którego przedstawię zalety tego sprytnego, małego pędzelka.

 pentel brushpen 3

Add a comment

Czytaj więcej: Brush Pen Pentel - recenzja

Pędzel wodny

 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 13922

aqua brush titleW warsztacie niejednego rysownika można znaleźć całą masę wspaniałych gadżetów i niezwykłych narzędzi, robiących w prawdzie dobre wrażenie lecz niestety najczęściej całkowicie nieprzydatnych i nieużywanych. Pędzel wodny zdecydowanie do nich nie należy. Jest to jeden z tych nowoczesnych wynalazków, które naprawdę działają i ułatwiają życie. To połączenie pędzla i słoiczka z wodą- patent, który doceni każdy outdoorowy artysta i rysownik korzystający z farb wodnych, zwłaszcza akwarelowych. Pędzel wodny to obok pióra podstawowe narzędzie w piórniku urban skeczysty. Aktualnie posiadam dwa (Derwent w rozmiarze 2, oraz Kuretake płaski) i na ich przykładzie opiszę po krótce ten genialny wynalazek.

 

Jak działa pędzel wodny.

jak dziala pedzel wodny rysPędzel wodny składa się z włosia syntetycznego, systemu podawania wody i zbiornika na wodę znajdującego się w korpusie pędzla. Pędzla wodnego używamy jak pędzli normalnych ,tylko nie musimy maczać go w odrębnym słoiczku z wodą, bo ta jest na bieżąco podawana do włosia z zasobnika. Aby zwiększyć ilość wody na włosiu wystarczy ścisnąć elastyczną obudowę. Dodatkowo waterbrush może służyć jako napełnialny pisak pędzelkowy, który możemy napełnić np. atramentem, ekoliną, czy wodą z rozpuszczoną farbą wodną i używać jako pisaka z jednym kolorem.
Pędzel wodny jest bardzo łatwy w użyciu. Nie należy on jednak do narzędzi tanich, bo za każdy markowy pędzel wodny zapłacimy ok 20 - 30zł. Jeśli chcielibyśmy zatem kupić 3 rozmiary np. Derwenta to trzeba wydać ponad 75zł. Niemniej warto zainwestować i na początek kupić choć jeden na próbę. Pytanie tylko który, żeby bez sensu nie wtopić te dwie czy trzy dyszki.

Add a comment

Czytaj więcej: Pędzel wodny

Sketching Jaworzno

 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 4454

Jaworzno, niby małe miasteczko, ale udało mi się już znaleźć kilka fajnych tematów do plenerowego rysowania, ale dla mnie jest to również świetna okazja by bliżej poznać miasto w którym od niedawna mieszkam. Dobry początek romansu z urban sketchingiem oraz świetny test nowych narzędzi: pióra Pilot Falcon, atramentu Platinum Carbon Blacka oraz świeżutkiego, kultowego szkicownika Moleskine którego dostałem niedawno na urodziny od małżonki. Akwarele którymi kolorowałem to dość ciekawy zestaw plenerowy Pelikana, który także został mi zprezentowany- jak widać nie marnuje się.

Na poczętek mój ulubiony rysunek z ostanich wycieczek- Scania 142m. Stała sobie na parkingu koło kopalni. I tutaj apel- jeśli ktoś zna miejsce w którym stoją takie lub podobne w okolicach Jawo, Kato lub Sosn, albo jakieś stare zmurszałe samochody czy też maszyny, to proszę o cynk.

scania 142m


Centrum handlowe Galena w budowie. Pierwsze wielkopowierzchniowe centrum w Jaworznie otwrte zostanie jeszcze w tym roku. Zanim jednak to nastąpi to mam nadzieję jeszcze nie raz tam zajechać ze szkicownikiem. Teren budowy dostarcza tylu świetnych motywów, że szkoda marnować. Kiedy tak kręce się na rowerze w okolicach terenu budowy ochroniarze patrzą na mnie krzywo.

galena w budowie

 

Add a comment

Czytaj więcej: Sketching Jaworzno

Urban Sketching - Świat szkicem widziany

 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 104566

Od kilku dobrych lat rozwija się w świecie pewien ciekawy nurt rysunkowy. Zarówno w rodzimym internecie jak i poza nim trudno jednak znaleźć jakieś materiały na ten temat albo polskich przedstawicieli. Urban Sketching czyli szkicowanie otaczającego nas świata oraz rysunkowy zapis z podróży. Cóż za banał - pomyślicie - przecież to nic nowego. Na pozór tak, ale to zdecydowanie coś więcej niż takie sobie rysowanie. Spróbuję przybliżyć wam co takiego fajnego jest w Urban Sketchingu.

Add a comment

Czytaj więcej: Urban Sketching - Świat szkicem widziany

Rysuję od najmłodszych lat. W szkole zdarzało się, że niektóre zeszyty miały od tyłu więcej rysunków niż zapisanych lekcji od przodu. Przez lata fascynowały mnie różne sztuki wizualne. Poznałem fotografię, malarstwo, rzeźbę, grafikę komputerową i warsztatową, projektowanie i wiele innych, ale w sercu zawsze miałem rysunek. Zawsze dużą wagę przykładam do warsztatu. Lubię eksperymentować i nie cierpię zamykać się w konwenansach. Jak już coś robię, to robię to dobrze. Kowadło Artblog, to strona którą prowadzę od kilkunastu lat, jeszcze od czasów kiedy w całości pisałem ją ręcznie w htmlu. Robiłem wtedy wpisy na temat technik malarskich nie wiedząc nawet, że była to pierwotna forma aktywności, którą dzisiaj nazywamy blogowaniem. Dziś blogów jest tysiące, mimo to staram się, aby moja strona - podobnie jak twórczość - była rzetelna i autentyczna.

Moje Książki