Sketching Jaworzno

  • Published in Blog
  • Hits: 7137
  • Drukuj, E-mail

Jaworzno, niby małe miasteczko, ale udało mi się już znaleźć kilka fajnych tematów do plenerowego rysowania, ale dla mnie jest to również świetna okazja by bliżej poznać miasto w którym od niedawna mieszkam. Dobry początek romansu z urban sketchingiem oraz świetny test nowych narzędzi: pióra Pilot Falcon, atramentu Platinum Carbon Blacka oraz świeżutkiego, kultowego szkicownika Moleskine którego dostałem niedawno na urodziny od małżonki. Akwarele którymi kolorowałem to dość ciekawy zestaw plenerowy Pelikana, który także został mi zprezentowany- jak widać nie marnuje się.

Na poczętek mój ulubiony rysunek z ostanich wycieczek- Scania 142m. Stała sobie na parkingu koło kopalni. I tutaj apel- jeśli ktoś zna miejsce w którym stoją takie lub podobne w okolicach Jawo, Kato lub Sosn, albo jakieś stare zmurszałe samochody czy też maszyny, to proszę o cynk.

scania 142m


Centrum handlowe Galena w budowie. Pierwsze wielkopowierzchniowe centrum w Jaworznie otwrte zostanie jeszcze w tym roku. Zanim jednak to nastąpi to mam nadzieję jeszcze nie raz tam zajechać ze szkicownikiem. Teren budowy dostarcza tylu świetnych motywów, że szkoda marnować. Kiedy tak kręce się na rowerze w okolicach terenu budowy ochroniarze patrzą na mnie krzywo.

galena w budowie

 

 Uliczki Jaworzna. W tych najmniejszych dzielnicach najbardziej fascynują mnie takie  właśnie zakamarki. Długoszyn i Jeleń- w nazwach tych dzielnic jest sugestia jakiejś ciekawej historii. Z czasem bardziej się zagłębie.

dlugoszyn skrzyzowanie

jelen zwyciestwa

 

No i obiekty przemysłowe. Jako, że Jaworzno energetyką stoi to mamy oto Elektrownię Jaworzno 3, która jest drugą co do wielkości i mocy elektrownią dawnego Południowego Koncernu Energetycznego (czyli chyba obecnego Tauronu, jak coś pomieszałem to proszę mi zwrócić uwagę stanowczym wytknięciem w komentarzu lub mailem). Blok główny widziany z parkingu przed bramą wjazdową. W ogóle elektrownia, ten i inne bloki, to żyła złota jeśli chodzi o ciekawe kadry i kompozycje. Nie raz jeszcze zajrzę przez ogrodzenie na teren zakładu, zwłaszcza że oto w budowie jest kolejny blok.
Poniżej pozostałość po kopalni Kanty, szyby Witold 1 i Witold 2.

elektrownia 3 bud glowny

jan kanty szyb

 

 

Rysuję od najmłodszych lat. W szkole zdarzało się, że niektóre zeszyty miały od tyłu więcej rysunków niż zapisanych lekcji od przodu. Przez lata fascynowały mnie różne sztuki wizualne. Poznałem fotografię, malarstwo, rzeźbę, grafikę komputerową i warsztatową, projektowanie i wiele innych, ale w sercu zawsze miałem rysunek. Zawsze dużą wagę przykładam do warsztatu. Lubię eksperymentować i nie cierpię zamykać się w konwenansach. Jak już coś robię, to robię to dobrze. Kowadło Artblog, to strona którą prowadzę od kilkunastu lat, jeszcze od czasów kiedy w całości pisałem ją ręcznie w htmlu. Robiłem wtedy wpisy na temat technik malarskich nie wiedząc nawet, że była to pierwotna forma aktywności, którą dzisiaj nazywamy blogowaniem. Dziś blogów jest tysiące, mimo to staram się, aby moja strona - podobnie jak twórczość - była rzetelna i autentyczna.

Moje Książki