Porównanie czarnych atramentów

  • Kategoria: Blog
  • Odsłony: 18272

czarne atramenty titleRodzajów czerni jest mnóstwo, ale żadna nie jest czernią absolutną. Taka czerń w przyrodzie nie istnieje, no za wyjątkiem może miejsc gdzie światło w ogóle nie dociera (coś mi mówi, że nikt nie pomyśli o kosmosie lecz o czymś zgoła bliższym ciału). Nie inaczej jest w przypadku atramentów, tzn nie żeby miały coś wspólnego z pewną częścią ludzkiego ciała tylko również w ich przypadku nie ma totalnej czerni, są tylko czernie o różnych odcieniach i bardziej lub mniej kryjące. Zabawię się w profesora z serialu „Poszukiwany, poszukiwana” który badał zawartość cukru w cukrze, tyle że ja zbadam ile czerni jest w czarnych atramentach.

O atramencie słów kilka

czarny atrament test 1Atrament, również znany jako inkaust lub enkaust, czy też z dawna- czernidło pisarskie, to barwiona ciecz używana do pisania piórem wiecznym, a wcześniej piórem ptasim. Do produkcji atramentu używa się barwinków, w przeciwieństwie do tuszu, który robiony jest z pigmentów. Dlatego tusz jest wodoodporny i kryjący, a atrament nie. W prawdzie obecnie dostępne są atramenty wodoodporne, również takie o niskim stopniu transparentności, ale nigdy nie dorównają pod tym względem tuszom. Warto o tym pamiętać decydując się na pracę atramentem, aby nie było rozczarowań. Gdy jednak zdecydujemy się wypróbować w naszej pracowni pióro wieczne, przyjdzie nam wybrać do niego jakiś przyzwoity atrament. W moim porównaniu skupiłem się na kilku, uznawanych za najlepsze czarnych atramentach.

Zestaw testowy oraz parametry

czarny atrament test 2Podstawowym kryterium jest oczywiście intensywność i głębia koloru, ale przy okazji opiszę i ocenię inne parametry atramentów jak np. odporność na wodę, strzępienie, gładkość pisania itp.
Aby lepiej zobrazować różnice wykonałem plansze testowe (na końcu artykułu):
Plansza A – różne sposoby użycia atramentu, kreski, plamy, odporoność na wodę i smużenie
Plansza B – atramenty na różnych rodzajach papieru

Add a comment

Czytaj więcej: Porównanie czarnych atramentów

Pióra nie tylko do pisania

  • Kategoria: Blog
  • Odsłony: 41136

tittle piora

Pióro wieczne, przedmiot niekończących się poszukiwań kolekcjonerskich oraz ulubione narzędzie amatorów słowa pisanego, może być również doskonałym akcesorium rysowników, grafików i twórców różnego rodzaju, wypowiadających się przy pomocy dość popularnego środka wyrazu artystycznego, czyli kreski. Pióro łączy w sobie plastyczność stalówki zamoczonej w tuszu z wygodą i prostotą zwykłego cienkopisu. Przy czym nie jest tak uciążliwe w zastosowaniu jak to pierwsze, a zdecydowanie żywotniejsze niż to drugie. Dlaczego zatem tak niewielu artystów i grafików go używa? Może dlatego, że to instrument „piśmienniczy” a nie „rysunkowy”, bardziej niż grafikom przystający grafomanom, tfu- literatom chciałem rzec. Nie każdy przecież chciałby burzyć statyczny świat konwenansów- prawda? Może tak, a może nie, a może warto dowiedzieć się co nieco i przekonać, że nie taki diabeł straszny jak go naciągnąć dobrym atramentem. Na wodę i promienie UV znajdzie się sposób, a pióro wcale nie jest takie drogie jak się wydaje.

Add a comment

Czytaj więcej: Pióra nie tylko do pisania

Ach te piksele! Teoria obrazu

  • Kategoria: Blog
  • Odsłony: 109160

Pracując z grafiką bitmapową albo zdjęciami często spotykamy się z nie całkiem zrozumiałymi kwestiami dotyczącymi zarówno obrazów cyfrowych jak i urządzeń które te obrazy wyświetlają. Rozdzielczość to pojęcie które w różnych kontekstach może znaczyć coś zupełnie innego, podobnie jak wymiary zmieniają się gdy zmienia się gęstość zapisu.  Spróbujmy zatem zrozumieć jakie parametry decydują o rodzaju cyfrowych obrazów oraz kiedy posługujemy się poszczególnymi z nich.

 

Cyfrowy obraz- co trzeba o nim wiedzieć

Każdy  cyfrowy obrazek zapisany w komputerze posiada parametry które go opisują i w zależności od kontekstu będziemy posługiwać się poszczególnymi z nich:

  • Wymiary obrazu
  • Rozdzielczość obrazu (gęstość)
  • Rozmiar pliku (waga)
  • Formaty plików graficznych

Przyjrzyjmy się każdemu z tych parametrów:

Add a comment

Czytaj więcej: Ach te piksele! Teoria obrazu

Lamy Safari- dobre pióro na dobry początek

  • Kategoria: Blog
  • Odsłony: 25691

lamy titleObecnie na rynku dostępny jest szereg najrozmaitszych piór, a ich ceny rozpoczynają się od kilkunastu złotych. Górna granica cenowa właściwie nie istnieje, z tym, że część tych mega drogich piór to są albo pióra tzw. reprezentacyjne, albo kolekcjonerskie stare pióra. Te które byłyby dobre do rysunku można zamknąć w przedziale od 50 do  500 zł.

Add a comment

Czytaj więcej: Lamy Safari- dobre pióro na dobry początek

Stalówka i tusz- czyli z czym to się je

  • Kategoria: Blog
  • Odsłony: 69239

stalowki titleW poprzednim wpisie z grubsza porównałem pióro, cienkopis i stalówkę, jako narzędzia rysunkowe. Do pióra, jak obiecałem, będę wracał lecz nim to się stanie pozwolę sobie najpierw omówić stalówki, bo akurat w tej materii mogę wypowiedzieć się szerzej. Jeśli więc jesteś artystą/rysownikiem i postanowiłeś właśnie, że ta metoda rysowania jest tym czego musisz spróbować, ale nie bardzo wiesz jak to ugryźć, to artykuł jest właśnie dla ciebie i może okazać się pomocny.

Add a comment

Czytaj więcej: Stalówka i tusz- czyli z czym to się je

Rysuję od najmłodszych lat. W szkole zdarzało się, że niektóre zeszyty miały od tyłu więcej rysunków niż zapisanych lekcji od przodu. Przez lata fascynowały mnie różne sztuki wizualne. Poznałem fotografię, malarstwo, rzeźbę, grafikę komputerową i warsztatową, projektowanie i wiele innych, ale w sercu zawsze miałem rysunek. Zawsze dużą wagę przykładam do warsztatu. Lubię eksperymentować i nie cierpię zamykać się w konwenansach. Jak już coś robię, to robię to dobrze. Kowadło Artblog, to strona którą prowadzę od kilkunastu lat, jeszcze od czasów kiedy w całości pisałem ją ręcznie w htmlu. Robiłem wtedy wpisy na temat technik malarskich nie wiedząc nawet, że była to pierwotna forma aktywności, którą dzisiaj nazywamy blogowaniem. Dziś blogów jest tysiące, mimo to staram się, aby moja strona - podobnie jak twórczość - była rzetelna i autentyczna.

Moje Książki