Dworzec kolei warszawsko - wiedeńskiej w Maczkach

 • Kategoria: Industrial
 • Odsłony: 5064

{jcomments on}Mroźny, niedzielny poranek to dobra okazja do pozwiedzania starego dworca kolejowego w Maczkach, niegdyś granicznego. Proces degradacji trwa, choć podobno w niedalekiej przyszłości ma w nim powstać wydział Politechniki jakiejśtam szkolący młodych kolejarzy. Czas pokaże. Jeśli okaże się to prawdą to będzie najprawdopobniej ostatnia "dzika" dokumentacja fotograficzna tego miejsca z przed remontu. Zapraszam również do obejrzenia zdjęć z przed 5 lat - TUTAJ.

dworzecz maczki 30 11 14 008

dworzecz maczki 30 11 14 013

dworzecz maczki 30 11 14 024

dworzecz maczki 30 11 14 005   dworzecz maczki 30 11 14 006

 

Zobacz więcejDworzec kolei warszawsko - wiedeńskiej w Maczkach

2014 09 01 Wielka Rycerzowa raz jeszcze

 • Kategoria: Góry
 • Odsłony: 4989

{jcomments on}Beskid uśpiony

Jak co roku, tuż po zakończeniu sezonu letniego, wybrałem się na kilka dni do jednej z bacówek Beskidu Żywieckiego. Sam już nie wiem czemu, ale na tegoroczną samotną wyprawę wybrałem Wielką Rycerzową. Może dlatego, że to w centrum Beskidu Żywieckiego, który lubię najbardziej ze wszystkich. Deszcz właśnie przestał padać, a ja rozpocząłem marsz w Soblówce, szlakiem, którym dotąd jeszcze nie szedłem. Snujące się po lesie mgły i cisza sprawiały wrażenie jakby Beskidy odpoczywały po ciężkim, wakacyjnym czasie. W powietrzu unosił się niemal powidok maszerujących tłumów turystów, a deszcz nie zdążył jeszcze zmyć ludzkich śladów z błotnistych szlaków. Nie było żadnych dźwięków dzikich zwierząt czy ptaków, ani drwali prowadzących ścinkę, nawet wiatr wiał jakoś bezgłośnie. Naprawdę miało się wrażenie, że góry odpoczywają.

Wlk Rycerz 2014 001    Wlk Rycerz 2014 002

Wlk Rycerz 2014 005

 

Czytaj więcej: 2014 09 01 Wielka Rycerzowa raz jeszcze

Zakola Przemszy Białej

 • Kategoria: Różne
 • Odsłony: 9172

   Sosnowiec, obrzeże Śląska, część gigantycznej aglomeracji miejskiej, terenu niezwykle zurbanizowanego. Gdzieś obok tego wszystkiego zakątek niemal nie tknięty przez ludzką ręke. Biała Przemsza, niegdyś rzeka tak zanieczyszczona, że można było po niej przejść na drugą stronę- suchą nogą. Jej ciężki zapach wdzierał się do nozdrzy powodując zawroty głowy. Tak było kiedyś. Potem pojawiły się normy, pojęcia takie jak ekologia, i generalnie o czystość rzek zaczęto dbać. Przez te lata brudy popłynęły dalej, a woda stopniowo się oczyściła i zaczęła wypełniać życiem. Dziś to już zupełnie inna, piękna rzeka. Bobry zamieszkały jej wody, a brzegi pełne są stanowisk łowieckich.

   Najpiękniejszy jest odcinek pomiędzy Sławkowem a Sosnowcem (Maczkami). Przemsza płynie na tym odcinku imponującymi, malowniczymi zakolami. Jednak aby to zobaczyć to albo trzeba nią spłynąć (mam w planach  wykonane- zdjęcia na dole), albo przejść się jej brzegiem, co ze względu na gęstość roślinności nie jest wcale łatwe. Taką wędrówkę właśnie sobie uczyniłem, i jestem pod wielkim wrażeniem.

Czytaj więcej: Zakola Przemszy Białej

2013 10 06-09 Natchnienie przychodzi na Wielkiej Fatrze

 • Kategoria: Góry
 • Odsłony: 5469

 

chata pod BorisovemPlener twórczy w dziczy
Czyż to nie słuszna idea aby połączyć trekking górski i plener artystyczny w jedną, cudowną wyprawę? Taki właśnie cel przyświecał mi wybierając się na 3 dni w góry. Skład plenerowy był bardzo minimalny bo ograniczył się do 2 osób, ale to też było elementem tej nowej idei. Aby w pełni kontemplować naturę i czerpać zeń natchnienie, zwłaszcza w tak zacisznym miejscu jak Chata pod Borisovom, należy ograniczyć czynniki rozpraszające ową kontemplację, więc siłą rzeczy nie może to być liczna grupa. Stąd zaprosiłem do współpracy tylko jedną osobę, starego przyjaciela- Mazura, który przez swoją wrażliwą, artystyczną duszę i filozoficzne zapędy nadał sensu tej wyprawie. Jego obecność zaowocowała wieloma ciekawymi, momentami bardzo burzliwymi dyskusjami oscylującymi wokół sztuki i dziedzin pokrewnych. Oraz kilkoma sprzeczkami, ale to także miało dla nas wymiar dydaktyczny. Dzięki ci Przemku.

 

Czytaj więcej: 2013 10 06-09 Natchnienie przychodzi na Wielkiej Fatrze

2013 06 13-15 Zaszywam się na Rycerzowej

 • Kategoria: Góry
 • Odsłony: 5131

DSC 0018O tak właśnie. Nie po to by łoić, nie aby rypać, tylko po to by odpocząć i relaksu zażywać. A to w bacówce, a to przed nią, a to na przełęczy a to na łące. Siedzieć, leżeć i tylko sporadycznie na pobliskie szlaki dla zdrowotności z ruchu płynącej uderzać. Taki oto plan, aby te wszystkie skomplikowane techniki relaksacyjne i odpoczynkowe wdrażać, bo u mnie z tym ciężko, a po wszystkim swoje grfomańskie zapędy realizować. Oczywiście była to też świetna okazja do rysowania (efekt niebawem w dziale rysunku), więc nie obeszło się bez tego.
Bacówka przed sezonem i urok Beskidu Żywieckiego nie wymagają specjalnego przedstawiania. Kilka zdjęć z okolic do mego intenrnetowego pamiętanika musiało wpaść. I proszę wybaczyć "duchy" i inne atefakty na zdjęciach ale brecketowałem ręcznie D40stką, co jak wiadomo nie mogło się zakończyć sukcesem. I paradoksalnie najlepiej wyszło chyba to z wnętrza bacówki. A skoro już o niej mowa, to wzorem kilku innych i ta została wyremontowana, wyposażona w panele grzewcze i nieco powiększona. Co do reszty fot- zapraszam do oglądania, bo wiem, że też lubicie kiczowate, kolorowe land-mountain-szafty w świetle zachodzącego słońca :-).

 

{gallery}Fotografia/gory/2013_06_13_rycerzowa{/gallery}

Zakłady dziewiarskie Wanda, Sosnowiec

 • Kategoria: Industrial
 • Odsłony: 7739

Będąc ostanio w jednym z Sosnowieckich "opuszczonych", postanowiłem skoncentrować się na nieco innym elemencie tego zrujnowanego obiektu. Detal, pojedyńczy element wyrwany z kontekstu, daje całkiem nową kompozycję, będącą odrębnym bytem, a normalnie zlewającym się z tłem, przez co niemal niezauważalnym. Takie właśnie fragmenty, głównie ścian, stanowiły temat mojej industrialnej sesji. Ja fotografowałem, ale kompozycje są wynikiem działania kilku czynników. Podstawowy to czas, ale także przeróżnie wpływy ludzkie, przypadkiem splatające się w tym jednym miejscu. Zapraszam.

 

Czytaj więcej: Zakłady dziewiarskie Wanda, Sosnowiec

2012 12 / 2013 01 Kudłacze/Trzy Kopce Wiślańskie

 • Kategoria: Góry
 • Odsłony: 6933

Już z tydzień temu miałem coś z grupsza napomknąć odnośnie tych dwóch podbojów górskich, ale okazało się, że mi się na stronie coś pokrzaczyło, a jak się robi stronę samemu, to zamiast zająć się jej częścią merytoryczną człowiek musi siedzieć czasem i grzebać w plikach i kodach. No i myśl którą miałem w związku z tymi górami uleciała wraz z wszyskimi "kórwami" które wyrwały się nie raz podczas tego nierównego pojedynku. Ale będę improwizował, bo może ktoś z trójki odwiedzajcych chciałby wiedzieć.

 

Czytaj więcej: 2012 12 / 2013 01 Kudłacze/Trzy Kopce Wiślańskie

Rysuję od najmłodszych lat. W szkole zdarzało się, że niektóre zeszyty miały od tyłu więcej rysunków niż zapisanych lekcji od przodu. Przez lata fascynowały mnie różne sztuki wizualne. Poznałem fotografię, malarstwo, rzeźbę, grafikę komputerową i warsztatową, projektowanie i wiele innych, ale w sercu zawsze miałem rysunek. Zawsze dużą wagę przykładam do warsztatu. Lubię eksperymentować i nie cierpię zamykać się w konwenansach. Jak już coś robię, to robię to dobrze. Kowadło Artblog, to strona którą prowadzę od kilkunastu lat, jeszcze od czasów kiedy w całości pisałem ją ręcznie w htmlu. Robiłem wtedy wpisy na temat technik malarskich nie wiedząc nawet, że była to pierwotna forma aktywności, którą dzisiaj nazywamy blogowaniem. Dziś blogów jest tysiące, mimo to staram się, aby moja strona - podobnie jak twórczość - była rzetelna i autentyczna.

Moje Książki